.
wysokich wygranych

Wyścigi konne

Sport konny, uprawiany od starożytności. W wyścigach biorą głównie udział konie pełnej krwi angielskiej, konie arabskie, quarter horse i wiele innych. Wyścigi konne dzielą się na wyścigi płaskie (bez przeszkód) i wyścigi z przeszkodami. Oprócz wyścigów w galopie organizowane sa także wyścigi kłusaków. Te wyścigi polegają na tym, że konie ścigają się ze sobą w kłusie. Jeśli koń zagalopuje, jest dyskwalikowany.

Zawody odbywają się na hipodromach, czyli torach wyścigowych. Koni zaklady sportowe wyścigowych dosiadają doświadczeni jeżdżcy - dżokeje, którzy muszą być niewysocy i leccy. By wyścigi były sprawiedliwe, przed startem waży się dżokeja z siodłem i jeśli dżokej waży za mało, wkłada się do siodła ciężarki, by wszystkie konie niosły taki sam ciężar.

Podczas wyścigów często urządzane są zakłady pienieżne, w których obstawia się m.in. na konia który wygra, na dwa pierwsze miejsca, na trzy pierwsze miejsca i typowania miejsca, które zajmie określony koń.

W Polsce wyścigi konne są obecnie rozgrywane w Warszawie, we Wrocławiu i Sopocie.

Historia


Wyścigi były organizowane już przez starożytnych Rzymian, ale pierwsze prawdziwe wyścigi konne zostały zorganizowane w 1780 roku przez angielskiego lorda Derby'ego.